Coşkun Yıldırım - Yaşar Üniversitesi, Vodafone Akıllı Köy’de

Yaşar Üniversitesi, Vodafone Akıllı Köy’de

Yaşar Üniversitesi, Vodafone Akıllı Köy’de

 

Yaşar Üniversitesi, Vodafone Akıllı Köy’de

Geleneksel tarım yöntemlerini teknoloji ile buluşturan kamudan özel sektöre birçok ziyaretçiyi ağırlayan Vodafone Akıllı Köy’ü Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi yöneticileri ziyaret etti.

Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Necip Özbey, Üniversite Sanayi İşbirlikleri Uzmanı Necip Atılgan, Vodafone Akıllı Köy Eğitim İnovasyon ve Araştırma Merkezi’nde TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun YıldırımAR-GE Müdürü Orhan Kurt ile bir araya geldi. İlk olarak toplantı ile başlayan ziyarette Yıldırım,  TABİT’i bu zamana kadar hayata geçirilen özel projelerle birlikte TABİT ekosistemini anlattı.

Çiftçi odaklı projeler geliştirdiklerini, sürdürülebilir evrensel değerler bağlılığında disiplinler arası çalışma değerlerini dile getiren Yıldırım, Vodafone başta olmak üzere birçok iş ortağının katkılarıyla üretimin verimini bilişim ve teknolojilerle artırmayı ve beraberinde üreticinin sosyal yaşam standartlarını nitelikli bilgiyle yükseltmeyi amaçladıkları belirtti.

Sunumların ardından TABİT AR-GE Müdürü Orhan Kurt eşliğinde saha ziyaretlerini gerçekleştiren Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Necip Özbey, Üniversite Sanayi İşbirlikleri Uzmanı Necip Atılgan, Vodafone Akıllı Köy uygulama sahasında yer alan teknolojiler, üretim modeli, modern yetiştiricilik hakkında yerinde bilgi aldı. Sahada bulunan loT teknolojileri, meteoroloji istasyonları ile birlikte, modern meyve bahçeleri, bitkisel üretim alanını inceledi.

Soğuk hava deposu, taze yeşil ot tesisi ile devam eden bitkisel üretim alanı gezisinde tüm arazisinin sulama ve gübreleme işleminin uzaktan kontrol edilebildiği ana merkezi gezen ziyaretçilere Kurt, tarımda doğru zamanda sulama ve gübrelemenin verim ve karlılığını anlattı.

Bitkisel üretim alanının ardından Akıllı Mera ile devam eden teknik gezide akıllı kapı sistemi ve toplu sağım sistemi hakkında bilgi verildi.

Teknik gezinin ardından yapılan değerlendirme toplantısında TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri ve Yaşar Üniversitesi fikir alışverişinde bulundu.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.