Coşkun Yıldırım - WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli’den Vodafone Akıllı Köy Ziyareti

WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli’den Vodafone Akıllı Köy Ziyareti

WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli’den Vodafone Akıllı Köy Ziyareti

 

WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli’den Vodafone Akıllı Köy Ziyareti

Dünyanın en büyük doğa koruma kuruluşlarından biri olan WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, Vodafone Akıllı Köy’ü ziyaret etti.

Dünyada 100’den fazla ülkede çalışmalar yürüten uluslararası bir doğa kuruluşu olan WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, WWF Gıda Program Müdürü Arzu Balkuv, WWF Doğa Koruma Yönetmeni Gökçe Okulu ve WWF Pakistan Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Programı Müdürü Liaqat Ali Khan geleneksel tarım yöntemleri teknoloji ile buluşturan Vodafone Akıllı Köy’ü ziyaret etti.

Türkiye tarımını ileri taşımak adına çiftçi, kamu ve özel sektörü aynı çatı altında toplayan Vodafone Akıllı Köy’ü ziyaret eden Pasinli, TABİT Yönetim Kurulu Başkanı Tülin Akın ve TABİT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldırım ile bir araya geldi.

Türkiye’nin kırsal alanlardaki ihtiyaçları doğrultusunda teknoloji temelli yenilikçi çözümler üreten TABİT’in geçmişten bugüne gerçekleştirmiş olduğu çalışmaların yer aldığı sunumlar paylaşıldı. Tarımsal eğitimden sosyal sorumluluk projelerine, web destekli eğitimden tarımsal teknolojilere kadar birçok alanda yapılan projeler, Tülin Akın ve Coşkun Yıldırım tarafından aktarıldı.

Köyden kente göçün önüne geçmeyi ve çiftçilerin verimliliğini, karlılığını ve buna bağlı olarak yaşam kalitelerini artırmayı hedefleyen Vodafone Akıllı Köy’de iş ortaklarının katkılarıyla yapılan çalışmalardan bahsedildi. Sunumların ardından TABİT Yönetim Kurulu Başkanı Tülin Akın eşliğinde Vodafone Akıllı Köy Uygulama Sahası teknik saha gezisi gerçekleşti.

Bitkisel üretim alanı ile başlayan teknik gezide üretimin verimini akıllı tarım teknolojileri ile artıracak tarımsal teknolojiler, nem sensörleri, ve akıllı sulama ve gübreleme hakkında bilgi verildi. Malçlı uygulama ile açık alan ve yüksek tünelde ürün yetiştiriciliğini anlatıldığı teknik gezi modern meyvecilik, taze yeşil ot tesisi, toplu sağım anlatımıyla devam etti. Sunum ve teknik gezilerin ardından gerçekleşen değerlendirme toplantısı ile fikir ve görüşler aktarıldı. Doğada sürdürülebilir bir yaşam için birlikte yeni fikirler sunmak adına işbirliği kararı alındı.

 

 

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.