Coşkun Yıldırım - Vodafone Akıllı Köy, Kuşadası’nın Emekçi Kadınlarını Ağırladı

Vodafone Akıllı Köy, Kuşadası’nın Emekçi Kadınlarını Ağırladı

Vodafone Akıllı Köy, Kuşadası’nın Emekçi Kadınlarını Ağırladı

 

Vodafone Akıllı Köy, Kuşadası’nın Emekçi Kadınlarını Ağırladı

Vodafone ve TABİT işbirliğiyle Aydın’da hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy, Kadın ve Emek Günleri kapsamında emekçi kadınları ağırladı.

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Eşi Nil Kayalı,  Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu,  Kuşadası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (KUŞAKK) Başkanı Şerife Altınç, Kuşadası Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Nazlı Deniz Kuruoğlu ve KUŞAKK üyeleri olan Kuşadası Caferli ve Yaylaköy mahallesi girişimci kadınları, Vodafone Akıllı Köy’de gerçekleşen etkinliğe katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşması, Tabit Yönetim Kurulu üyesi  Coşkun Yıldırım tarafından gerçekleştirildi.

Konuşma, Coşkun Yıldırım’ın kadınların üretken bireyler olarak toplumsal yaşama katılmalarını ve el emeklerini değerlendirmelerini sağlamak amacıyla kurulan KUŞAKK üyelerine, yeni nesil kırsal yaşam modeli olan Vodafone Akıllı Köy‘de, küçük aile çiftçilerine yönelik yapılan çalışmalar ve uygulamaları anlatmasıyla devam etti. 

Tarımda verim ve karlılığı arttıracak tarımsal teknolojilerin çiftçilerin hayatını kolaylaştırdığından bahseden Yıldırım, 2004’den bu yana bu projenin, o günlerden bu günlere nasıl geldiğini anlattı.

Yıldırım “Aydın’da yaşayan insanlar dünyanın en şanslı insanları, 96 ürünün 93 tanesi Aydın’da üretiliyor. O yüzden projeyi  Aydın’da hayata  geçirdik.”

Üretimin verimini ileri teknolojiyle arttırmayı hedeflediklerini ifade eden Yıldırım, bir domino etkisiyle tarımda teknolojinin diğer köylere de yayılmasını amaçladıklarını belirtti.

“Başkandan Anlamlı Hediye”

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Vodafone Akıllı Köy‘e gerçekleştirmiş oldukları ziyaretten dolayı çok mutlu olduklarını, Vodafone Akıllı Köy’ü yakından takip ettiklerini ve KUŞAKK’ın girişimci kadınlarının da böyle bir projeyi yerinde görmelerini istediğini belirtti.

Başkan Kayalı, KUŞAKK üyelerinin el emeği ürünleri olan şalları Tabit Kurucu Ortağı Tülin Akın, Tabit Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım ve Genel Müdür Nur Gezer Karataş’a bugünün anısına hediye etti.

Verilen hediyenin ardından konuklar, Tarımsal Teknolojiler Bölüm Başkanı Orhan Kurt ve Ziraat Mühendisi Görkem Eren Özdemir ile eğitim inovasyon ve uygulama merkezi  Vodafone Akıllı Köy sahasını gezdiler. Gezi sırasında uygulama sahasındaki, bitkisel üretim alanları, küçük aile çiftçilerine yönelik tasarlanan yüksek tüneller, sensör teknolojileri, tarım ekipmanları parkuru ile sulama ve gübreleme otomasyonu ana kontrol merkezi, taze yeşil ot tesisi ve ürün kurutma tesisi hakkında bilgi aldı.

Hayvan refahını ve beraberinde karlı üretimi getiren toplu sağım ünitesini ve akıllı merayı  gezen kadınlar buradaki teknolojileri yakından gördü.

‘Güçlü kadınlar hayattaki zorluklara girişimcilikle cevap verir’ diyen Tülin Akın, sosyal girişimcilik yolculuğundaki başarı hikayesini paylaştı.

Akın, konuşmasında ekonomik gelişim ve toplumsal dönüşüm için kadınların ekonomik ve sosyal yaşamda güçlü şekilde var olmaları üretime katılan ve kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olmasını gerektiğinin altını çizdi.

Gerçekleşen gezi etkinliğinin ardından Vodafone Akıllı Köy uygulama sahasında yetiştirilen kurutulmuş ürünlerden hediyeler misafirlere takdim edildi.

Girişimci kadınlar Vodafone Akıllı Köy’e ziyaretlerinden dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederken, tarım ve teknolojinin  bir arada olmasının neler kazandırdığını öğrenmiş olduklarını belirtti.

 

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.