Coşkun Yıldırım - Tarım ve Orman Bakanı Başdanışmanı Arif Barata’dan Vodafone Akıllı Köy’ e Ziyaret

Tarım ve Orman Bakanı Başdanışmanı Arif Barata’dan Vodafone Akıllı Köy’ e Ziyaret

Tarım ve Orman Bakanı Başdanışmanı Arif Barata’dan Vodafone Akıllı Köy’ e Ziyaret

 

Tarım ve Orman Bakanı Başdanışmanı Arif Barata’dan Vodafone Akıllı Köy’ e Ziyaret

Vodafone Türkiye ve TABİT ortaklığında kırsal kalkınmaya destek olma hedefiyle hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy, Tarım ve Orman Bakanı Başdanışmanı Arif Barata’yı ağırladı.

Tarım ve Orman Bakanı Başdanışmanı Arif Barata, geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren, üretimin verimini bilgi ve iletişim teknolojileriyle artırmayı hedefleyen Vodafone Akıllı Köy’de TABİT Yönetim Kurulu Başkanı Tülin Akın ve TABİT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldırım ile bir araya geldi.

Bakan Baş Danışmanı Barata, Türkiye’nin kırsal alanlarındaki ihtiyaçlar doğrultusunda teknoloji temelli yenilikçi çözümler üreten bir sosyal girişim şirketi olan TABİT’in, tarımsal eğitimleri, sosyal sorumluluk projeleri, tarımsal teknoloji projeleri ve gelecek hedefleri hakkında TABİT Yönetim Kurulu Başkanı Tülin Akın‘dan bilgi aldı. Üretimin verimini akıllı tarım teknolojileri ile artırarak üreticilerin sosyal yaşam standartlarını nitelikli bilgiyle yükseltmeyi amaçlayan Vodafone Akıllı Köy’deki bitkisel üretim, hayvancılık çözümleri, tarımsal teknolojiler gibi uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

Vodafone Akıllı Köy Koçarlı Kampüsü’nü ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Baş Danışmanı Barata, AR-GE Merkezi’ni gezerek yapılan çalışmalar hakkında yerinde bilgi aldı. AR-GE Merkezi incelemelerinin ardından Vodafone Akıllı Köy uygulama sahasını gezen Barataya’ya, tarımsal teknolojiler, sera sensör teknolojisi, yüksek tüneller, akıllı sulama ve gübreleme ile modern meyvecilik, bitkisel üretim ve Vodafone Akıllı Köy iş ortaklarının katkılarıyla yapılan çalışmalar aktarıldı.

Köy yaşamında çiftçinin hayat standartlarını yükseltmeyi, sosyal sorunlara inovatif ve kalıcı çözümler geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Akın teknolojiyi, çiftçi gibi yaşayarak, çiftçi gibi hissederek geliştirdiklerini ifade etti. Proje kapsamında iyi tarım teknikleri ve nitelikli hayvancılık faaliyetleri uygulandığı, gerek çiftçiler gerekse diğer ziyaretçilerin akıllı tarım uygulamalarını yerinde canlı örnekleri ile görebildiği aktarıldı.

Akıllı mera ve toplu sağım tesisi ile devam eden teknik gezide hayvancılıkta verim ve karlılığı artıran ve hayvan sahiplerine kolaylık sağlayan sağım tesisinden ve faydalarından bahsedildi.

Barata ziyaret sonrası çok memnun kaldığını belirterek özel olarak tebriklerini sundu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ nin Vodafone Akıllı Köy Projesine verdiği önemi dile getiren Barata, “en kısa sürede uygulamaları yerinde görmek adına Sayın Pakdemirli ile Vodafone Akıllı Köy’de bir etkinlik planlamak istediklerini belirtti. 

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.