Coşkun Yıldırım - TABİT Ve Vodafone Dünyada Bir İlki Kuruyor

TABİT Ve Vodafone Dünyada Bir İlki Kuruyor

TABİT Ve Vodafone Dünyada Bir İlki Kuruyor

 

TABİT Ve Vodafone Dünyada Bir İlki Kuruyor

TABİT ve Vodafone, 7 yillik işbirliğinin ardından kırsal alanda dijital dönüşümü başlatacak bir ilke imza atıyor ve Vodafone Akıllı Köy hayata geçiyor.

Modern sera uygulamalarından toprak analiz laboratuvarına, modern meyvecilik alanından hayvancılık çözümlerine kadar uçtan uca dijital teknolojilerle donatılacak olan Vodafone Akıllı Köy ile sürdürülebilir verimlilik artışının sağlanmasının yanı sıra köyden kente göçün azaltılması da hedefleniyor. Vodafone Akıllı Köy’ün ayrıca, model olarak domino etkisiyle yayılması, böylece kırsal alanda başlatılan Dijital Kalkınma Seferberliği’nin Türkiye’deki 38 bin köy ve kırsal yerleşkeye ulaşması da hedefler arasında bulunuyor. Toplam 298 dönüm arazide kurulacak Vodafone Akıllı Köy için 10 yılda yaklaşık 23 milyon TL’lik yatırım yapılacak.

Toplantıda verilen bilgiye göre, Aydın’ın Koçarlı ilçesinin Kasaplar köyünde hayata geçirilecek projede ileri tarım teknolojileri ve iletişim teknolojilerini kullanarak tarımda dijital dönüşüm sağlanması; bu sayede verimlilik ve gelir artışı yaratılması amaçlanıyor.

Tanıtımda konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, “Türkiye’nin potansiyeline olan inancımızı sürdürüyoruz. Uzun dönemli yatırımlarımıza devam etme kararlığındayız. Bu kararlılığımızı da aksiyon alarak gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz” dedi ve ekledi:

“TABİT işbirliği ile 23 milyon lira bedelle Akıllı Köy projemizi hayata geçiriyoruz. Bu tutar altyapı yatırımları ve operasyonel maliyetleri kapsayacak. Proje 10 yıllık olacak.”

Tülin Akın: “Vodafone Akıllı Köy kırsal kalkınmada örnek olacak” 

TABİT ve Vodafone’un 7 yıllık işbirliğinin ardından dijital seferberlikle kırsal kalkınma için milat sayılabilecek bir adım atarak bu kez Vodafone Akıllı Köy Projesi’nde güçlerini buluşturduklarını vurgulayan TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın, şöyle konuştu: 

“Biz yıllardır köyleri dolaşarak çiftçinin yaşadığı sorunları yerinde tespit ediyor, çiftçilerin iletişim araçlarını kullanarak tarımsal faaliyetleri için ihtiyaç duydukları bilgi ve finansal desteğe ulaşabilmesini sağlayacak çözümler geliştiriyoruz. Tüm bu çalışmaları yaparken gördük ki sorunlara sadece çözüm getirmek yetmiyor. Vodafone Akıllı Köy Projesi işte böyle bir noktada doğdu. Kırsal hayatın her aşamasında çiftçilerin yaşadığı sorunların önüne geçecek ve dijital dönüşümü başlatmak için kalıcı örnek teşkil edecek bir platforma duyulan ihtiyaç, Vodafone Akıllı Köy’ün ortaya çıkmasına vesile oldu.” 

Vodafone Akıllı Köy’de tarım ve hayvancılık alanında çiftçinin günlük operasyonlarını büyük oranda hafifleten, onlara maliyet, zaman ve verim avantajı sağlayan gelişmiş IoT (Nesnelerin İnterneti) uygulamalarının kullanılacağına değinen Akın, şöyle devam etti: 

“Vodafone Akıllı Köy sayesinde çiftçiler yeni üretim tekniklerinin kullanıldığı alanlarda inceleme yapabilecek ve planlanan teknikleri ve teknolojileri birebir uygulayabilecek. Somut çalışmalar ve örnekler ile çiftçilerin bakış açısında ve bilgi birikiminde etkin bir değişim sağlayabileceğiz. Kırsal alanda adeta çığır açacak olan Vodafone Akıllı Köy’ün, Türkiye’nin geleceği için yeni bir dönem başlatacağına dair inancımız tam. Vodafone Akıllı Köy’ün diğer köylere de örnek olmasını, bir model olarak Anadolu’ya domino etkisiyle yayılmasını hedefliyoruz. Amacımız tarımda yeni bir evrensel düşünme ve davranma biçimi oluşturmak. Vodafone başta olmak üzere Vodafone Akıllı Köy Projesi’ne destek veren çiftçilere, kamu kurumlarına ve yerel yöneticilere projeye olan inançları ve destekleri için çok teşekkür ediyoruz.”

Toplantıda Kasaplar Köyü ile canlı bağlantı kurularak TABİT Genel Müdürü Coşkun Yıldırım ve çiftçilerle de  sohbet edildi. 

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.