Coşkun Yıldırım - Salma Hayvancılık Projesi’nin İlk Toplantısı Yapıldı

Salma Hayvancılık Projesi’nin İlk Toplantısı Yapıldı

Salma Hayvancılık Projesi’nin İlk Toplantısı Yapıldı

 

Salma Hayvancılık Projesi’nin İlk Toplantısı Yapıldı

Aydın’da yerli sığırların yaygınlaşması amacıyla başlatılan ‘Salma Hayvancılık Projesi’ nin ilk toplantısı Koçarlı’da yapıldı.

Ziraat Odası Başkanı Mutlu Öztürk başkanlığında gerçekleşen ‘Salma Hayvancılık Projesi’ toplantısına Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, ADÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı Prof. Dr. Orhan Karaca, ADÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı Prof. Dr. İbrahim Cemal, ADÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Onur Yılmaz, Çine Ziraat Odası Tarım Mühendisi Mutlu Çıvgın, TABİT Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldırım, Koçarlı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü veterineri Hakan Sarali katıldı.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı Prof. Dr. Orhan Karaca, salma sığırcılığın giderek azaldığını belirtti. Dağ köylerinde az sayıda yetiştirilmeye devam edilen sığırların fazla masraf istemediğini belirten Karaca, “Bu hayvanların etleri çok önemli, et kaliteleri yüksek. Doğada gezip otladıkları için ayrı birer değeri ve önemi var. Fakat biz bu değeri bir şeye dönüştüremiyoruz. Çünkü adını koyamıyoruz, anlamını veremiyoruz, akredite edemiyoruz. Dolayısıyla hepimiz önemli görüyoruz ama bunun için bir şey yapamıyoruz. Peki bunun için neler yapabiliriz? Bunun için yapabilecek birkaç adım var. Şu an bu hayvanların nasıl yetiştirilip nasıl bakıldığını kabaca biliyoruz. Hayvanların tipi, eti nasıldır, akreditasyon için bunları bilmek lazım. Biz bu merak içerisindeyken entegre olup güç birliği içerisinde bir şeyler yapalım istedik. Hayvanların en yaygın oldukları yer, Koçarlı, Çine, Karpuzlu olmak üzere bu coğrafyada devam ediyor. Buradaki odalarımız ve belediyelerimiz ile ortak fikre varırsak ön hazırlık yapıp bakanlıktan bu konuyla ilgili ne isteyeceğimizi de biliriz” dedi.

“ÇİNE KÖFTESİNİN ÖZELLİĞİ ETİNDEN” 

Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer ise, “Bazı arkadaşlar Çine köftesinin özelliği ne diye soruyor. Çine köftesinin hiçbir özelliği yok. İçerisinde soğan, tuz, kıyma, karabiber ve kimyon var. Yalnız etimiz kaliteli” diyerek bir sonraki toplantı için katılımcıları Çine’ye davet etti. 

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.