Coşkun Yıldırım - Kırsal Kalkınmada Dijital Dönüşümün Gönüllü Neferi Coşkun Yıldırım, TEDxDEU’da

Kırsal Kalkınmada Dijital Dönüşümün Gönüllü Neferi Coşkun Yıldırım, TEDxDEU’da

Kırsal Kalkınmada Dijital Dönüşümün Gönüllü Neferi Coşkun Yıldırım, TEDxDEU’da

 

Kırsal Kalkınmada Dijital Dönüşümün Gönüllü Neferi Coşkun Yıldırım, TEDxDEU’da

TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım, paylaşılmaya değer fikirlerin dile getirildiği TEDXDEU 2018 etkinliğinde konuştu.

” I Can/ Yapabilirim” teması ile farklı disiplinlerden ve yaşam deneyimlerinden gelen gönüllü konuşmacıların deneyim ve bilgilerini paylaştığı Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen TEDXDEU 2018 organizasyonunda kırsal kalkınmada dijital dönüşümün gönüllü neferi olan TABİT Yönetim Kurulu Üyesi Yıldırım, çiftçinin teknoloji ile tanışma hikayesini anlattı.

Geleneksel tarım yöntemleri ile çiftçilik yapan üreticinin teknoloji ile tanışmasını anlatan Yıldırım, üreticilerin artık uzaktan kontrol ile tarlalarını kolaylıkla sulayabileceğini, hayvanına ayağına takmış olduğu pedometre ile hayvanın ne kadar süt sağdığını kolaylıkla kontrol edebileceğini belirten Yıldırım, çiftçiliğin dünyada teknoloji ile daha kolay yapıldığını belirtti. Masalsı bir anlatımla çiftçinin teknolojiyle tanışma yolcuğunu izleyiciye aktaran Yıldırım, “Gelin masalımıza ortak olun.Anlatın, araştırın ve çevrenizdeki ssorunlara çözüm arayın. Çiftçilerimiz üretmeyi bırakmasınlar.Çünkü hiçbir zaman 3D bir printerdan kütür kütür nefis tatlı bir elma üretemeyeceğiz” dedi.

Geleceği şekillendiren üç kapsamlı konu olan Teknoloji, Eğlence ve Tasarım’ın ilk harflerinden oluşan kendilerini en fazla heyecanlandıran TED, benzeri kendi yerel etkinliklerini yapabilmek için TEDx’i yaratmıştır. 

Günümüzde insanoğlunun ancak bir şeyler yapabildiğine inandığı an sihirli değişimin başladığını vurgulayan TEDxDEU “I Can” yani “Yapabilirim”  temasıyla etkinliği 3 başlıkta şekillendirmiştir:

1. Gerçek “Maker”lar: Tasarımcılar, teknik becerilere sahip kişiler, günlük yaşamda kullanılabilecek araç gereçleri (robotlar vb.) meydana getirenler, yemek pişirenler, terziler ya da örgü örenler ve hatta makineler.

2. Yapmak için Düşünmek: yapmak ve gerçekleştirmek arasında ince çizgide bulunanlar!

3. Ters Köşe Yaparak Şaşırtanlar: sosyal değişim ve teknoloji alanında gerçekleştirdikleriyle madalyonun diğer yüzünü gösterenler!

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.