Coşkun Yıldırım - Girişimci Çiftçi Kadınlardan Vodafone Akıllı Köy’e Anlamlı Ziyaret

Girişimci Çiftçi Kadınlardan Vodafone Akıllı Köy’e Anlamlı Ziyaret

Girişimci Çiftçi Kadınlardan Vodafone Akıllı Köy’e Anlamlı Ziyaret

 

Girişimci Çiftçi Kadınlardan Vodafone Akıllı Köy’e Anlamlı Ziyaret

Girişimci çiftçi kadınlar, 2 Aralık 2017 tarihinde Vodafone Akıllı Köy’ü ziyaret etti.

Çivril Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Nisan Karaca ve girişimci çiftçi kadınlar Vodafone Akıllı Köy Kampüsü’ne gerçekleştirdikleri gezide, TABİT Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım ile bir araya geldi.

İleri teknolojinin büyük yatırımcılara sağladığı olanakların kırsalda aile çiftçiliğiyle buluşturularak, küçük üreticilerin verim ve kârlılığının artırılması hedeflendiği Vodafone Akıllı Köy’ ün çalışmalarından bahseden Yıldırım, “Tarımda nitelikli bilgi teknolojinin çiftçinin hayatını kolaylaştıracağını, verimliliğini ve karlılığını artıracağını düşünüyoruz. Bizler çiftçi gibi düşünerek, çiftçi gibi yaşayarak ve çiftçi gibi hissederek çiftçi için teknoloji geliştiriyoruz” dedi. Teknolojinin kırsal hayatta doğru kullanılmasıyla birlikte kadın çiftçilerin sosyal ve ekonomik hayata katılacağını ve böylece daha mutlu ve daha üretken olacağını belirtti.

Vodafone ve TABİT işbirliğiyle aile çiftçilerinin verimliliklerini dijital teknolojilerle artırmak için hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy’  de kadınların ekonomik ve sosyal hayata eşit katılımına destek olma hedefiyle başlatılan “Kadın Çiftçi Girişimcilik Projesi” hakkında bilgi veren Yıldırım, girişimci kadın çiftçilerin bu proje ile nasıl değiştiğini ve hayallerini nasıl gerçekleştirdiğini anlattı.

Vodafone Akıllı Köy bitkisel üretim alanı, sulama otomasyonu, toplu sağım ve süt soğutma sistemini gezen Soma Kadınları, yapılan çalışmalar ve uygulanan teknolojiler ile ilgili yerinde bilgi aldı. Gezinin ardından Çivril Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Nisan Karaca ve girişimci çiftçi kadınlar kendilerine armağan edilen zeytin fidanlarına isimlerinin yazılı olduğu kartı taktı.

Vodafone Akıllı Köy' den çok memnun ayrıldıklarını ifade eden girişimci çiftçi kadınlar, projeden ilham aldıklarını küçük aile çiftçiliğini verimliliğini ve karlılığını hedefleyen bu projenin Çivril' de de uygulanmasını istediklerini ifade ettiler. 

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.