Coşkun Yıldırım - Aydın Valisi Sayın Ömer Faruk Koçak Vodafone Akıllı Köy’ü Ziyaret Etti

Aydın Valisi Sayın Ömer Faruk Koçak Vodafone Akıllı Köy’ü Ziyaret Etti

Aydın Valisi Sayın Ömer Faruk Koçak Vodafone Akıllı Köy’ü Ziyaret Etti

 

Aydın Valisi Sayın Ömer Faruk Koçak Vodafone Akıllı Köy’ü Ziyaret Etti

Aydın Valisi Sayın Ömer Faruk Koçak 30 Aralık 2016, Cuma günü Vodafone Akıllı Köy’ü ziyaret etti. Ömer Faruk Koçak’a ziyareti sırasında Koçarlı Kaymakamı Fırat Çelik, Koçarlı Belediye Başkanı ve Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Mutlu Öztürk, Koçarlı İlçe Tarım Müdürü Edip Yağan, İlçe Jandarma Komutanı Yasin Tiryaki, İlçe Yazı İşleri Müdürü Murat Coşkunçay eşlik etti. 

Vodafone Akıllı Köy’ de yapılan çalışmaları yerinde gören Vali Koçak, köy çocukları için tasarlanan çocuk kulübü ve robot atölyesini, köydeki kadınların yetiştiriciliğini yaptığı seraları, köy halkının kullanması için yapılan spor alanlarını gezerek bu projeler ile ilgili TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldırım’dan detaylı bilgileri aldı.

Vodafone Akıllı Köy’de değişim ve gelişim başladı

Coşkun Yıldırım, çocukların gelişimine katkıda bulunmak amacıyla robot atölyesi gibi çalışmalar gerçekleştirildiğini, eğitsel aktiviteler düzenlendiğinin bilgisini vererek, üniversitelerle işbirliği çalışmaları başlatıldığını, çalışma konuları ve grupları oluşturularak kadınların ekonomik gelişimine katkı sağlamak üzere modern seracılık faaliyetleri hayata geçirildiğini belirtti. 

Projede sürdürülebilirliğin önemli olduğuna inandıklarını belirten TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. Kurucu Ortağı Tülin Akın, “Küçük çiftçilerin ürünlerinin aynı üretimi yapan büyük şirketlerle fiyat rekabetinde benzer imkânları kullanması için çalışıyoruz. Küçük çiftçinin teknolojinin yardımı ile güçlenmesini ve köyünde mutlu olmasını amaçlıyoruz böylece köylerini terk etmeyecekler” dedi.

Ziyaretin ardından çocuklara oyuncak dağıtan ve girişimci köy kadınları ile sohbet eden Vali Koçak, projedeki çalışmalarından dolayı Vodafone Akıllı Köy ekibini tebrik etti.

Vodafone Akıllı Köy’de hayata geçirildiği zamandan bu yana birçok alanda verimlilik artışı gözlendi. TABİT ve Vodafone ortaklığında hayata Arıcılıkla ilgili faaliyetlere de başlanarak bugüne kadar bir tonluk bal hasadı yapıldı. 

Gelecek süreçte planlanan çalışmalar arasında bitkisel üretim alanları (modern meyvecilik alanı, tül altı sebzecilik alanı, açık tarla sebze ve yem bitkisi yetiştiriciliği, meyve ve sebze işleme deposu ve soğuk hava tesisi), hayvancılık çözümleri (toplu sağım ve süt soğutma sistemi, modern mera alanı), teknoloji ve verimlilik çözümleri (izleme ve takip merkezi, su ve gübre yönetim merkezi, hayvan besleme ve yönetim merkezi, çiftçi karar destek merkezi, yenilenebilir enerji çözüm merkezi, toprak yaprak analiz laboratuvarları) ve eğitim ve sosyal yaşam alanları (deneyim atölyeleri, eğitim merkezleri, sosyal yaşam ve spor tesisleri) yer alıyor. Ayrıca, ülke ve şehir dışından gelecek konukların ağırlanacağı, eğitimlerin ve konferansların düzenlenebileceği bir merkez de olacak.

TABİT hakkında 

TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. teknolojinin etkin kullanımı ile çiftçinin nitelikli bilgiye erişebilmesini, verimliliğini artırmayı, karlı üretim yapabilmesini sağlamayı ve sonuç olarak kırsaldaki yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen bir inovasyon şirketidir. TABİT, gerçekleştirdiği iş modellerinde teknolojiye dayalı Tarımsal Eğitim, Sosyal Sorumluluk Projeleri, M2M, IoT, IOS, Android Uygulamalar, SMS, MMS, Web destekli Eğitim ve Tarımsal Teknolojileri de içine alan bir yapı ile çalışmaktadır. TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldırım’dır. 

 

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.