Coşkun Yıldırım - Agroexpo Tarım 4.0 Yürütme Kurulu Toplantısı Vodafone Akıllı Köy’de Gerçekleşti

Agroexpo Tarım 4.0 Yürütme Kurulu Toplantısı Vodafone Akıllı Köy’de Gerçekleşti

Agroexpo Tarım 4.0 Yürütme Kurulu Toplantısı Vodafone Akıllı Köy’de Gerçekleşti

 

Agroexpo Tarım 4.0 Yürütme Kurulu Toplantısı Vodafone Akıllı Köy’de Gerçekleşti

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın en büyük dört tarım fuarından biri olan “AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı”, 01 – 04 Şubat tarihleri arasında Türk tarımını dünya tarımı ile 13. kez buluşturmaya hazırlanıyor.

Yurtiçi ve yurtdışından önemli üreticiler, tarım ve hayvancılık firmaları, yerli ve yabancı traktör üreticileri başta olmak üzere tüm sektör temsilcilerini Fuar İzmir’de ağırlayacak olan 13. Agroexpo Uluslararası Tarım, Tarım Makinaları, Hayvancılık, Hayvancılık Ekipmanları, Canlı Hayvan ve Seracılık Fuarı‘nın ana teması “Tarım 4.0” olarak belirlendi. Endüstri 4.0 ile birlikte gelen akıllı tarım teknolojilerini kapsayan Tarım 4.0, Türkiye tarım sektörüne en hızlı ve en doğru şekilde tanıtılması amacıyla, fuarın ana teması olarak işlenecek. 

Ana tema kapsamında fuarda gerçekleştirilecek projelerle ilgili fikir birliği yapmak adına oluşturulan Agroexpo Tarım 4.0 Danışma Kurulu’nun yürütme kurulu toplantısı 24 Kasım Cuma günü TABİT ev sahipliğinde Aydın’ın Kasaplar Köyü’nde bulunan Vodafone Akıllı Köy‘de gerçekleşti. 

Toplantıya ION Academy Kurucusu Ali Rıza Ersoy, Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Irmak Tan, EBİLTEM Müdürü Prof. Dr. Cengiz Akdeniz, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Bayraktar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Projeler Şube Müdürü Ahmet Tomar, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Behiç Tekin, TABİT Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım, TABİT Genel Müdürü Nur Karataş, İzmir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Şube Müdürü Ali Ateş, İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Ayşe Şener Denizli, Siemens Kurumsal İletişim Uzmanı Özen Gökçe, Tire Süt Üreticiler Birliği Genel Müdürü Özgür Eskiyörük, sektör temsilcileri ve basın mensupları katıldı. 

TABİT Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım ve ekibinin ev sahipliği yaptığı organizasyon Vodafone Akıllı Köy gezisiyle başladı. Vodafone Akıllı Köy uygulama sahasında yer alan loT teknoloji çalışmaları hakkında yerinde bilgilendirme yapıldı ve 13. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın Tarım 4.0 Yürütme Kurulu toplantısıyla devam etti. 

ION Academy Kurucusu Ali Rıza Ersoy’un başkanlığında gerçekleşen toplantıda fuar kapsamında gerçekleşecek olan Tarım 4.0 uygulamaları ile ilgili görüş alışverişlerinde bulunuldu. 

Toplantıda alınan kararlara göre; fuarın ilk günü olan 1 Şubat Perşembe günü gerçekleşecek olan açılış töreninde Ali Rıza Ersoy’un Tarım 4.0 ile ilgili açıklayıcı bilgileri içeren bir konuşma yaparak çiftçileri ve ziyaretçileri bilgilendirici bir sunum yaparak fuarın ana temasını tanıtmasına, Tarım 4.0 ile ilgili açıklayıcı ve tanıtıcı sunumların Bereket Tv’den canlı olarak yayınlanmasına ve fuar kapsamında Hayvansal Üretimde Tarım 4.0 Uygulamaları, Bitkisel Üretimde Tarım 4.0 Uygulamaları ve Sahada Tarım 4.0 Uygulamaları başlıklı çeşitli forumlar ve paneller düzenlenmesine karar verildi. Gerçekleşecek olan panellerde tarım sektörünün profesyonelleri panelist olarak yer alacak ve interaktif sunumlar yapılacak.

Yeni Nesil Kırsal Yaşam Modeli

Vodafone’un ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkıda bulunma hedefiyle TABİT ortaklığında Aydın’da hayata geçirdiği Vodafone Akıllı Köy, dünyanın ve Türkiye’nin ilk akıllı köyü olma özelliği taşıyor. Geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren yeni nesil kırsal yaşam modelinin sunulduğu Vodafone Akıllı Köy’de uygulanan teknolojiler ve nitelikli bilgi ile 5 yılda 642 bin çiftçiye ulaşılarak toplam 15 milyar TL’lik ekonomik değer yaratılması hedefleniyor.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.